postheadericon Історія

м. Мена

Невеликий райцентр на північному сході Чернігівщини.
Він має давню славну історію.
За переказами, його назва походить від слова обмін.
Значить, це був важливий торгово – обмінний пункт ще в час, можливо, значно раніше від того, коли вперше зявилася згадка про Мену в історичних документах. Окремі археологічні обстеження які були проведені в Мені на її околицях, дають підставу говорити, що вже приблизно у 8 столітті на її території існувало ранньослов’янське поселення. В історії міста відображені великі кроки Історії рідного краю – це участь жителів Мени в итвах з половцями, монголо – татарськими та іншими загарбниками, у козацьких повстаннях і національно визвольній боротьбі. Це участь у революційних подіях 1905 – 1907 і 1917 років, це боротьба проти німецько – фашистських окупантів. Далі ідуть роки відбудов і дальшого розвитку народного господарства, культури, освіти, добробуту. Мена перебудовується, молодіє, зростає. За останні роки, незважаючи на кризові явища в Мені збудовані і працюють сиркомбінат, газопровід, дитячий оздоровчий табір «Казковий», станція юних техніків, Менська районна художня галерея. Гордістю Мени є зоопарк, створений в 1977 році за ініціативою районного керівництва в особі великого природолюба, колишнього першого секретаря райкому партії, Героя Соціалістичної Праці Павла Кириловича Сича і аматора Генадія Івановича Полосьмака, а також з допомогою місцевих природолюбів, школярів і студентів вузів.

Велику допомогу зоопарку надавала громадськість, промислові підприємства і колгоспи. Їх допомога полягала в тому, що регулярно доставлялись корми для тварин, проводився ремонт приміщень тощо. Допомагали в доставці кормів не тільки колгоспи Менського району, але й колгоспи Щорського, Корюківського і Сосницького районів. Час пік у зоопарку припадає на 80-ті роки, коли було завойовано велику популярність і він став найкращий місцем відпочинку не тільки жителів міста і області, але й гостей із Чехословаччини, Польщі, Болгарії, Франції та інші. Колекція зоопарку налічувала близько 150 видів тварин, де у вольєраї і загонах вільно розгулювали мешканців африканських саван і Північної Америки, джунглів і сибірської тайги. Після 92-го року діяльність зоопарку почала занепадати. Різко зменшилась чисельність тварин, більшість видів тварин було передано в інші зоопарки, деякі види загинули. В кінці 92-х років колекція зоопарку нараховувала кілька десятків видів по 1 – 2 екземпляри кожної.

Після переведення в 1998 році на обласний бюджет, та після 2000 року з приходом нового керівництва та спеціалістів, крок за кроком ситуація почала виправлятись. Почав вестись підбір і комплектація сімейних пар і груп. Колекція постійно поновлюється новими видами тварин: леопарди, пуми, леви, крокодили верблюд та інше. Підтримуючи тісний зв’язок з іншими зоопарками України це і Миколаївський і Рівенський, заповідник «Асканія Нова», та інші маємо можливість обмінюватися тваринами особливо новонародженими. Одне з основних завдань зоопарку – це капітальна перебудова приміщень. Обласне управління культури виділило кошти на капітальний ремонт тераріуму, котрий був майже знищений, а рептилій не було загалом. Відремонтували приміщення для приматів та водоплавної птиці, збудували будиночок для бізона, відремонтували приміщення «Зимовий сад», ведмежатник та інше.

В зоопарку працює станція юних натуралістів. Відвідувачі зоопарку можуть пізнати багато нового про диких тварин, відпочити в тіні дерев подивитися на екзотичне озеро, в якому живуть різновиди птахів: білі лебеді, крякви, гуси тощо. Можуть сфотографуватися на згадку в живому куточку природи, подивитися, як кохають один одного мавпи Василь та Ніна, які є старожилами цього зоопарку. Вони навіть не бються через їжу, а навпаки – діляться між собою. Чого не можна сказати про пару лам, наречений якої дивиться зовсім в інший вольєр, де знаходиться його перша кохана. Працівники зоопарку піклуються за всіма тваринами, а особливу увагу приділяють малюкам, рідкісним, мало чисельним і занесеним до Червоної Книги. Це леви, кінь Пржевальського, деякі види приматів, чорні лебеді та інші. Нещодавно завезені з інших зоопарків пара пум та пара леопардів. Леопарди це примхливі кішки, останнім часом стають рідкістю та охороняються законом. Всього в зоопарку працює 44 чоловіки. працьовиті люди, які не шкодують своїх сил, часу для того, щоб нагодувати тварин, прибрати в приміщеннях і вольєрах допомогти тваринам, коли вони хворі, або мають щойно розродитися. Працювати з дикими тваринами – це нелегка праця, адже треба знати повадки кожного, багато диких звірів агресивні, до кожної тварини треба мати особливий підхід. Особлива увага потрібна новонародженим, а коли ще трапляються мами – зозулі то взагалі тягар вдвічі лягає на працівників зоопарку. Можна сказати, що наші працівники знайшли з ними «спільну мову». За це їм – велика вдячність.

Площа зоопарку складає 3,3 га.
В зоопарку мешкає 140 видів та майже 1 000 особин тварин.